Українська
Наші партнери

Думай або програєш: експертки "Вчителів" провели для Асоціації правників тренінг з критичного мислення

[27 червня 2019]

27 червня експертки організації Олена Пометун і Тетяна Ремех на запрошення Асоціації правників України провели тренінг з розвитку критичного мислення “Думай або програєш”.

Запитання — ключовий інструмент розвитку гнучкості мислення, вони допомагають розв'язувати проблеми. Ба більше, правильно поставлене запитання — важливіше за відповідь. Й cаме на цій темі був сконцентрований тренінг для правників. Учасники практикувались у різних типах запитань й вмінні ставити їх ефективно.

На першому місці за рівнем затребуваності і досі залишається вміння вирішувати складні завдання, друга ж за значимістю компетенція 2020 року — критичне мислення, яка ще у 2015 році займала четверту позицію. Ця компетенція також входить в число ключових і в прогнозах на 10-15 років.

Критичне мислення — складне й багаторівневе явище. Мислити критично означає вільно використовувати розумові стратегії та операції високого рівня для формулювання обґрунтованих висновків і оцінок, прийняття рішень.

За словами Олени Пометун, критичне мислення — це комплекс мисленнєвих операцій, що характеризується здатністю людини:

— аналізувати, порівнювати, синтезувати, оцінювати інформацію з будь-яких джерел;

— бачити проблеми, ставити запитання;

— висувати гіпотези та оцінювати альтернативи;

— робити свідомий вибір, приймати рішення та обґрунтовувати його.

«Цим мисленнєвим операціям можна і необхідно навчати, а далі — вдосконалювати їх, тренувати, як, наприклад, тренують м’язи спортсмени чи техніку гри музиканти», — зауважила професорка.

Сприятливими факторами розвитку критичного мислення, за словами Олени, є:

— Самокритичність як можливість адекватно оцінити результати своєї діяльності, якщо вони не витримують критики.

— Незалежність мислення — прагнення самостійно осмислювати навчальну та іншу інформацію, відсутність остраху не погодитися зі співрозмовником та активне висловлення власних ідей, протистояння навіюванню думок.

— Пізнавальна спрямованість або цікавість — проявляється у бажанні оволодіти новими знаннями. Людина з пізнавальною спрямованістю не буде сприймати та запам’ятовувати отриману інформацію, вона завжди аналізуватиме її.

— Високий соціальний інтелект — спроможність правильно розуміти поведінку людей.

Учасники заходу мали змогу взяти участь у інтерактивному спілкуванні та на практиці дізнатися методи розвитку критичного мислення.


© 2014 НПО «Вчителі за демократію та партнерство»
Всі права захищені, при копіюванні / цитуванні матеріалів сайту
гіперпосилання на tdp.org.уа обов'язкове