Українська
Наші партнери

Освіта для сталого розвитку в дії

Проект завершено


Міжнародний освітній проект

«ОСВІТА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ В ДІЇ»

 

В Україні протягом останніх 6 років реалізується міжнародний проект “Освіта для сталого розвитку в дії”.

Проект реалізує українська неурядова громадська організація “Вчителі за демократію і партнерство” та організація “Глобальний план дій” (GAP, Швеція) за підтримки Агенції з питань міжнародного розвитку SIDA (Міністерство закордонних справ Швеції).

Угоди про співпрацю та підтримку проекту укладено з Національною академією педагогічних наук України, управліннями освіти, регіональними інститутами післядипломної освіти.

Перший етап проекту, що тривав впродовж 2010-2012 років, мав на меті ознайомити учителів України з досвідом, методологією та технологіями навчання учнів умінню будувати власне та життя місцевої громади із урахуванням потреб сталого розвитку.

Колективом проекту була розроблена спеціальна шкільна програма “Уроки для сталого розвитку” для учнів 3-9 (10) класів у форматі курсів за вибором, факультативів, гурткових, клубних та інших форм позакласних занять. До неї створені посібники для учнів та методичні посібники для викладачів, що були видані та розповсюджені серед шкіл.

Під час розробки програми використано досвід міжнародної педагогічної спільноти, представником якої є організація «Глобальний план дій», акредитована при ООН. Усі навчально-методичні матеріали схвалені Міністерством освіти та науки України.

Відповідно до плану участь у першому етапі проекту взяли вісім областей – Донецька, Житомирська, Київська, Миколаївська, Тернопільська, Харківська, Черкаська – та АР Крим. Загалом курсом “Уроки для сталого розвитку” було охоплено більш як 50 тисяч учнів, а разом з ними – опосередковано – близько 100 тисяч їхніх батьків, членів родин і друзів.

У березні 2013 року розпочато виконання другого етапу проекту, що розрахований на три роки. Під час його реалізації шкільна програма «Освіта для сталого розвитку» поширириться ще на сім нових областей – Вінницьку, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Львівську, Луганську, Рівненську та Хмельницьку.

На сьогодні проектом охоплено понад 500 шкіл у 14 регіонах України. Наочними результатами проекту стали збережені ресурси: за нашими підрахунками, після освоєння курсу “Уроки для сталого розвитку” учасники суттєво скоротили споживання води та електроенергії – на 10-12%, а також значно зменшили обсяги твердих побутових відходів – на 12-15%.

Позитивний вплив «Уроків для сталого розвитку» на формування сталого стилю життя в учнів, їхніх батьків та учителів, що викладають вказаний курс, підтвердили також результати нещодавнього дослідження, проведеного у Житомирській, Миколаївській та Київській областях. Результати дослідження опубліковані та були публічно презентовані.

На другому етапі колективом проекту було прийнято рішення збільшити цільову аудиторію шкільної програми з освіти для сталого розвитку. Наразі творча група авторів завершила роботу над експериментальними посібниками за вказаним курсом для 1-2 класів та для дошкільних закладів. Розроблена для наймолодшої вікової аудиторії програма є унікальною українською освітньою ініціативою та не має аналогів у світі. Програми та посібники проходять широку апробацію.

 

Серед основних завдань другого етапу проекту:

  1. Видання майже 50 тис підручників, посібників для вчителів і безкоштовне передання їх у загальноосвітні школи названих вище регіонів.
  2. Навчання вчителів методиці проведення уроків та позакласних занять за тематикою сталого розвитку.
  3. Консультативно-методичний супровід вчителів, загальний і регіональний, шляхом створення координаційної підтримки у кожному із регіонів.
  4. Проведення круглих столів і семінарів з адміністраторами шкіл у регіонах; практичних конференцій, як регіональних так і Всеукраїнських та міжнародних.
  5. Проведення національного конкурсу-огляду «Школа сталого розвитку» для шкіл, що беруть участь у проекті. Конкурс спрямовано на підтримку руху школи та місцевої громади в напрямку  сталого стилю життя.
© 2014 НПО «Вчителі за демократію та партнерство»
Всі права захищені, при копіюванні / цитуванні матеріалів сайту
гіперпосилання на tdp.org.уа обов'язкове